Bakan Fidan’dan üçüncü taraf ülkelere Gazze uyarısı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Katar’da Başbakan ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdülrahman El Sani ile bir araya geldi.

Fidan ve Sani görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasında işgalci İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun iktidarda kalabilmek adına bölgeyi savaşa sürüklediğini belirten Fidan, “Biz bölge ülkeleri olarak üçüncü tarafların kendi çatışmalarını bu coğrafyaya taşımasını istemiyoruz.” dedi.

İşte Bakan Fidan’ın açıklamalarında yer alan satır başları:

Kısa ve orta vadedeki hedefimiz olan 5 milyar dolarlık ticaret hedefimize ulaşacağız. Ticaret ve ekonomik ortaklık bilindiği gibi geçtiğimiz Şubat ayında TBMM’de onaylanmıştı.

Görüşmelerimizde askeri ve savunma sanayi alanındaki işbirliklerimizi de ele aldık.

Netahyahu’nun iktidarda kalabilmek için bölgemizi bir savaşa sürüklemeye çalıştığı aşikardır.

İsrail’in Gazze’de işlediği suçların tırmanma ve yayımla ihtimaline karşı daha önce de uyarıları yapmıştık. Bölge dışı güçlerin de Orta Doğu’da gelişmelere soğuk kanlı davranmaları gerekmektedir.

Biz bölge ülkeleri olarak üçüncü tarafların kendi çatışmalarını bu coğrafyaya taşımasını istemiyoruz.

13 Nisan’da yaşananlar bizim için çok önemli dersler ortaya koydu.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini de açıkladı.

“Türkiye’nin rolü çok önemli”

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Al Sani de yaptığı açıklamada, “Gazze’de insani drama son vermek için Türkiye’nin rolü ve etkinliği özellikle bölgede çok çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir