istikrarsızlık korkusu

İRAN Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopterinin düşmesi sonucu ölmesi, ülkesini derinden sarstı. Yüz binlerin katıldığı cenazeler sona erse de İran’da matem bir süre daha süreceğe benziyor. Bunun nedeni ise temelinde yas olan Şii inancı nedeniyle İran’da matem gündelik hayatın en önemli unsuru durumunda.

Ülkeye adım atar atmaz sadece Başkent Tahran’ın ana caddeleri değil ara sokaklarında dahi Reisi’nin ve ölen diğer isimlerin fotoğrafları, onlar hakkında yazılan güzel sözleri görmek mümkün. 

Başkent Tahran’ın en önemli meydanı olan İnkılap Meydanı, kayıpların ardından siyah bayraklarla donatılmış durumda. Büyük meydanı kesen ana caddeye beş dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Tahran Üniversitesi’nde de matemin derin izlerini görmek mümkün.

Sözcü Televizyonu Ankara Haber Müdürü Mehmet Bal ve kameraman Onur Can Kankal İran’daki gelişmeleri takip ediyor.  

‘HAYAT SÜRÜYOR’

Ancak ülkede yasla birlikte resmi bir tatil ilan edilmedi. İş yerleri kepenk kapatmadı, devlet kurumları işleyişine devam etti. Bir yanda yas bir yanda da gündelik yaşam İran genelinde aynı anda sürdü.

“Reisi’nin ölümünden İran nasıl etkilenecek?” Bu soru gölgesinde yapılan tüm açıklamalar Reisi’nin ölümüyle siyasi istikrarsızlığın açığa çıkmayacağı yönünde. “Ülkede devlet geleneği doğrultusunda her şey olması gerektiği gibi devam ediyor“ ifadesini kullanan İranlı yetkililerle yapılan her konuşmada bunun etkisine tanık olunuyor. İran’ın yakın dönemde yeni cumhurbaşkanını seçeceğinin altı özellikle çizilirken, “her şeyin olduğu gibi devam ettiği” vurgusu, siyasi istikrarsızlığın olmadığı üzerinden ifade ediliyor. İran kendini dünyaya anlatırken, “bugüne kadarki siyasi yaklaşım Reisi’den sonra da sürecek” mesajını veriyor.

‘KURŞUN İZİ YOK’

İran Genelkurmay Başkanlığı, helikopterin düşüşüne dair ön raporunu yayımladı. Raporda, bazı verileri değerlendirmek için daha fazla zamana ihtiyaç olduğu anlatıldı. Helikopterin rotasını değiştirmediği, helikopterin parçalarında kurşun veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığı, düşüş sonrasında helikopterde yangın çıktığı raporda kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir