Tatilin en ‘keyifli’ zamanı

MELİSA VARDAL- Yaz aylarıyla birlikte tatilciler deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak için şehirlerden sahil kasabalarına akın etmeye başladı bile. Ancak tatil sadece dinlenmek ve eğlenmekten ibaret değil. Ruhumuzu beslemek ve farklı deneyimler yaşamak için de fırsat. İşte bu noktada sanat devreye giriyor. Birçok tatil yöresi, yaz aylarında birbirinden ilgi çekici sergilere ev sahipliği yapıyor. Bu sayede tatilciler, deniz ve güneşin keyfini çıkarırken aynı zamanda sanatsal etkinliklerle de iç içe olabiliyor. Tatil yörelerindeki önemli sergileri sizler için derledik. 

Sanatçı atölyeleri

Yaz ve sanat denince akla ilk gelen yerlerden biri Bodrum. Sanatçılara ilham kaynağı olmasıyla bilinen Bodrum, yaz aylarında pek çok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 22 – 29 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek Bodrum Atölye Buluşmaları’nda sanatseverler, saat 16.00-19.00 arasında sanatçıların atölyelerini yakndan görme fırsatı bulacaklar. 24-25 Haziran’da Bahadır Baruter, Fuat Özsever, Ali Atmaca, Berkin Günsay, Zeynep Homan, Berna Gülbey, Ayşen Karakaya ve Okan Ataç’ın atölyeleri ziyaret edilebilirken 26-27 Haziran’da Aydemir Atalay, Hamza Arslan, Emine Türk, Bağdagül Demirtürk, Ayşe Mesude Kumbasar, Setenay Özbek, Muzaffer Akyol ve Seval Koşar misafirlerini ağırlayacak. 28-29 Haziran tarihlerinde ise Güliz Pilge, Ayşe Vatansever, Ufuk Girgiç, Müfit Karzek, Feyzan Alasya, Nurhayat Arıkan ve Tarık Kartal’ın atölyeleri ziyaret edilebilecek. Devrim Erbil’in galerisi ise 28 Haziran’da sanatseverlere ev sahipliği yapacak.

Yelken ol, kürek ol…

Bodrum’un sanata olan katkısı bu ziyaretlerle sınırlı değil. Bodrum Belediyesi’nin altı aylık çalışmasının ardından Bitez açıklarında Görecek Adası yakınlarında altı sanatçının heykellerinin yer aldığı sualtı parkı açıldı. Temanın ‘oksijen’ olduğu sergide, eserler çevresel farkındalık yaratmayı hedefliyor. Bodrum MAJİ Art Gallery’de açılan Türkiye’nin usta ressamlarından Devrim Erbil’in “Yatay Derinlik” adlı sergisi, sanatçının tüm dönemlerine ait eserleri ve bu eserlerde kullandığı farklı uygulama tekniklerini bir araya getiriyor. Küratörlüğünü Uğur Batı’nın yaptığı sergi, Erbil’in sanat yolculuğuna eşsiz bir bakış sunuyor. Anna Laudel Bodrum, yaz boyunca üç ayrı sergiye ev sahipliği yapacak. Şu anda Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin’in “Vazo Kırıcılar” adlı sergisine ev sahipliği yapan galeri, 12 – 28 Temmuz tarihleri arasında Ardan Özmenoğlu’nun “Camdan Bakmak” adlı sergisini, 1-18 Ağustos tarihleri arasında ise Lal Batman’ın “Kiraz Üstte” adlı sergisini sanatseverlerle buluşturacak. Bodrum’un gözde mekânı Mandarin Oriental Bodrum bu yaz sanatseverlere unutulmaz bir deneyim sunuyor. Villa del Arte Sergisi, Barselona ve Amsterdam merkezli galerinin seçkisinde yer alan 10 ressam, 10 heykeltıraş ve sekiz medya sanatçısının eserlerini bir araya getiriyor. Bodrum’un usta ressamı Aydemir Atalay da 2020’den beri yaptığı eserlerini “Doğada Geometrik Renk Çeşitlemesi” adını verdiği son sergisiyle sanatseverlerle buluşturuyor. Bodrum Belediyesi Mausolos Sergi Salonu’nda 30 Haziran’a kadar açık kalacak sergi, Atalay’ın doğadan ilham aldığı geometrik ve renkli eserlerini gözler önüne seriyor. Bodrum Deniz Müzesi, Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü olan 17 Nisan’dan bu yana açık olan “Deniz Ülkesi” adlı özel bir sergiyle sanatseverleri ağırlıyor.

İstanbul’dan Londra’ya, Lizbon’dan Bakü’ye uzanan geniş bir coğrafyadan 22 sanatçının eserini bir araya getiren sergi, Orhan Veli Kanık’ın “Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol / Git gidebildiğin yere” dizelerinden ilham alarak, müzeyi ‘kendine özgü bir yaşam mekânı’na dönüştürüyor. Sergi ay sonuna kadar ziyarete açık olacak.

Çukurova’dan İzmir’e ekoloji

İzmir’deki Bayetav Sanat’ta 22 Eylül’e kadar devam edecek olan “Mahsul Vakaları” sergisi, Anadolu’nun Akdeniz kıyılarındaki kırsal modernleşme sürecinin çevresel, kültürel ve toplumsal etkilerini mercek altına alıyor. Dilşad Aladağ’ın öncülüğünde, Çukurova’dan İzmir’e uzanan bir araştırma ve iş birliği süreciyle şekillenen sergi, ekolojiyi türler arası ilişkilerle ele alan bir perspektif sunuyor. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşen “Laure Daviron Resim Sergisi” izleyiciyi gerçeklik ve maneviyat arasındaki çizgide, karanlık ve aydınlığın iç içe geçtiği bir yolculuğa çıkarıyor. Merkezde ayrıca kadınların yerel bir masalı yeniden yorumlayarak özgün motifler ve yazma baskılar ürettiği “Köklerden Yükselen Hikâyeler” projesinin ürünleri de, 25 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında sergilenecek. BonVivant, doğaya ve doğal olana tutkusuyla yaşamda iz bırakma çabasını gösteren sanatçı Sevinç Bayraktar’ın “Yaşamda İz Olmak” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı Şenol Tilki’nin  “Uzaklar” sergisi, Kültürpark Atlas Pavyonu’nda 11 Ağustos’a kadar sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Sergi sanatçının yaşadığı yalnızlık, özlem ve mücadeleleri konu alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir